Тим угледних стручњака чине, поред ресорног министра Златибора Лончара још и проф. др Верица Јовановић, директорка Института за јавно здравље Србије “др Милан Јовановић Батут”; академик, проф. емеритус др Бела Балит, научни саветник и хематолог; проф. др Сања Миленковић, шеф катедре за хигијену са медицинском екологијом Медицинског факултета БУ, специјалиста за испитивање животне средине, предавач у области екотоксикологије; пуковник др Александар Алексић, начелник Института за медицину рада ВМА; проф. др Владислав Вукомановић, директор Института за мајку и дете “др Вукан Чупић”; проф. др Драгана Вујић, начелница Стерилног блока и одељења за трансплантације Института за мајку и дете “др Вукан Чупић”; др Игор Драгичевић, специјалиста хигијене, помоћник директора за јавно здравље Шабац, задужен за праћење фактора ризика на територији Мачванског округа; бригадни генерал Радивоје Анђелковић, начелник Управе за војно здравство Министарства одбране.
“Они чине костур тима, а имаће на располагању све оне за које мисле да су им потребни да учествују у задатку који су добили од председника Србије Александра Вучића и државе”, истакао је министар здравља.
Лончар је нагласио да у овом моменту не постоји ниједан задатак, те да тим није добио никакву студију на основу које би се изјаснио.
“Све приче које постоје нису истините, не постоји захтев за ископавање нити је достављена студија”, нагласио је он.
Истиче да су људи у тиму они који се цео живот баве лечењем грађана.
“Својим знањем и искуством и кредибилитетом, они су ти који ће урадити све те анализе у случају да се појави студија и рећи да ли то има утицаја на здравје деце и људи. Молим грађане да разумеју да тренутно не постоји ништа званично и све што се прича није тачно”, порука је министра здравља.
Он уверава да први пут када се појави званично, они ће обавестити целу јавност, урадити анализу и отићи прво у тај предео, где би требало то да се ради.
“Ми ћемо све објаснити људима који тамо живе, одговараћемо на сва њихова питања, али и свих у Србији и решавати све дилеме које постоје. Ићи ће све крајње транспарентно - и анализа и студија, у сваком моменту ће се знати шта се ради. До тог момента немамо на основу чега да се изјашњавамо. Молим грађане Србије да имају у виду да без миссљења и изјассњавања овог тима - нецхе бити донета никаква одлука”, поручио је Лончар.
Он је појаснио да су у питању стручњаци из свих области, чији је посао да се баве утицајем тих ствари на здравље деце и људи.
“Оно што желим да кажем то је да и наша деца живе у Србији. И наша деца су овде и нама је стало и до наше деце исто колико до све деце која живе у Србији. Због тога, гледајући нашу децу нећемо дозвити да се деси нешто што може да угрози њихово здравље. Све своје време, знање и искуство искористиће да Србија и њени грађани добију све информације”, истакао је министар.
Лончар је указао и на договот тима, а то је да у међувремену, док се не појави захтев, тим прикупи сва искуства из целог света где постоје рудници.
“Имају на располагању сву логистику државе да од амбасада добију све информације о томе шта се ради тамо где постоје рудници, да би спремни дочекали захтев, ако де он појави”, казао је.
Лончар је нагласио и то да све и да захтев испуни све услове и да се сви у Србији усагласе да је то у реду, овај тим се договорио да ће контрола бити свакоднедвна, да би се уверели да се све испоштовало.
“Веће гаранције од тога не можемо да имамо. Сви они ће лично са својим тимовима радити анализе, а ако треба укључиће и стручњаке из иностранства и додатне стручњаке из Србије”, уверава Лончар.