Министар Лончар обратио се у првом делу заседања, у оквиру којег се присутнима обратио и министар спољних послова Русије Сергеј Лавров, а по завршетку излагања министру здравља Србије су, уз аплауз, присутни честитали на оствареним резулатима наше земље у борби против дроге.
Обраћајући се учесницима, шефовима држава и влада, министрима и другим високим званичницима из више од 100 земаља света, министар Лончар истакао је да Влада Републике Србије спроводи свеобухватну политику према дрогама кроз примену уравнотежених, интегрисаних, свеобухватних, мултидисциплинарних и научно-доказaних приступа проблему са дрогама, при томе поштујући људска права, родну равноправност, слободе и безбедност.
„Посебно желимо да истакнемо напоре Владе Републике Србије и председника Србије за свеобухватан приступ превенцији употребе дрога, посебно међу младима. У складу са тим, Влада Републике Србије је 2018.године основала министарску Kомисију за превенцију употребе дрога у школама, која у свом деловању има свеобухватан приступ, заснован на научним доказима и стандардима за превенцију, у циљу подизања свести младих о штетним последицама употребе дрога, јачању самопуздања, пружању отпора групи вршњака који користе дрогу, проналажењу алтернатива и стварању позитивних примера. Kомисија је од септембра 2018. до фебруара 2019.године организовала интерактивне едукативне трибине које су обухватиле 31.057 ученика, 5.459 наставника и 1.501 родитеља“ рекао је Лончар.
Министарство здравља је уз подршку Комисије за превенцију употребе дрога у школама, упутило иницијативу Министарству правде за измене кривичног законика које се односе на оштрије казне за продају дроге малолетницима, као и за злоупотребу малолетника у посредовању у продаји дроге.
Током обраћања, Министар је посебно нагласио да се Стратегија о спречавању злоупотребе дрога у Републици Србији за период од 2014-2021. заснива на 5 основних стубова: смањење понуде дрога, смањење потражње, међународној сарадњи у области дрога, координацији и истраживању, мониторингу и евалуацији. Министар здравља апострофирао је мере и активности које Министарство здравља предузима у овој области.
„Министарство здравља је контакт тачка за сарадњу са водећим међународним организацијама у овој области, али и национална контакт тачка за праћење ситуације у области дрога у Републици Србији, која обавља континуирано прикупљање, обраду и анализу података о дрогама на националном нивоу, заједно са свим релевантним министарствима и институцијама у Републици Србији, цивилним друштвом и научном заједницом. Такође, Министарство здравља основало је и Систем за рано упозоравање о новим психоактивним супстанцама, и у последњих годину дана на Листу психоактивних контролисаних супстанци укључено је 15 нових супстанци, међу којима и супстанце које су предложене за разматрање на 62. седници Cе еN Dеа. У питању је пет фентанила, четири синтетичка канабиноида, један супституисани катинон и трамадол. Списак психоактивних контролисаних супстанци у складу је са конвенцијама УН“ истакао је министар здравља Србије.
Министар Лончар истакао је и да је према званичним подацима у 2018. години у Србији повећан број заплена дрога и психоактивних супстанци. Заплењено је 3.9 тона дроге, а број учинилаца кривичних дела за неовлашћену производњу и стављање у промет опојних дрога био је 180, за кривично дело неовлашћеног држања опојних дрога број учинилаца био је 1.068, а за омогућавање уживања опојних дрога број учинилаца био је 19.
На данашњој седници Комисије усвојена је и министарска декларација о „Јачању нашег деловања на националном, регионалном и међународном нивоу у циљу убрзавања спровођења наших заједничких преузетих обавеза у циљу решавања проблема и борбе против наркоманије у свету“.
Комисија за опојне дроге (The Commission on Narcotic Drugs-CND) основана је Резолуцијом 9(I) Економског и социјалног савета (Economic and Social Council (ECOSOC)) 1946. године, како би помогла ECOSOC да надгледа примену међународних уговора о контроли дрога. CND структурира свој програм рада у два различита сегмента: нормативни сегмент за извршавање уговорних и нормативних функција и оперативни сегмент за обављање улоге управног тела UNODC.
Србија ће у оквиру радног дела Комисије 19. марта заједно са Исландом и Помпиду групом Савета Европе организовати догађај на тему ” Drug Prevention approaches that make a difference”, током којег ће приказати програм за превенцију који кроз континуирани рад са ученицима настоји да кроз спорт и едукацију утиче на смањење ризичног понашања младих.