Министарка здравља Србије проф. др Даница Грујичић подржала је акцију скрининг прегледа за откривање анеуризме трбушне аорте, која ће у наредних месец дана бити спроведена у болницама широм Србије.
Министарка здравља Србије проф. др Даница Грујичић подржала је акцију скрининг прегледа за откривање анеуризме трбушне аорте, која ће у наредних месец дана бити спроведена у болницама широм Србије.
„Ово је скрининг Министарства здравља. Обезбедили смо потребне материјале и услове. Ја сам урадила тај преглед, траје неколико минута и није болно. Позивам на скрининг све оне који су у породици имали такве болести, јер ће једним прегледом избећи да им живот буде угрожен. Сасвим је дугачије када пацијент који има анеуризму трбушне аорте дође на планирану операцију, у односу на ситуацију када дође на непланирану односно хитну”, рекла је министарка др Грујичић.
Скрининг прегледи за откривање анеуризме трбушне аорте у наредних месец дана спроводиће се у болницама у Крушевцу, Здравственом центру Нови Пазар, Зајечару, као и у Клиничко болничком центру Бежанијска коса, најављено је на конференцији у УКЦС уБеограду. Конкретно, аутобус са ултразвучним апаратом биће у болницама у Крушевцу 20. и 21. новембра, у Новом Пазару 22, 23. и 24. новембра, у Зајечару 27. и 28. новембра и на Бежанијској коси 29. и 30. новембра. Прегледи ће се изводити и у амбулантама ових установа уз претходно заказивање.
Декан Медицинског факултета и васкуларни хирург проф. др Лазар Давидовић објаснио је да ако се анеуризма трбушне аорте оперише код пацијента који је добро испитан и припремљен, вероватноћа да се у 30 постоперативних дана догоди смртни исход на клиници је један одсто, док је код пацијената који се оперишу када дође до руптуре смртност око тридесет одсто. „Нигде у свету резултат није много бољи него код нас. Разлика између ризика од смртног исхода од један одсто и тридесет одсто је огромна”, рекао је проф. Давидовић.
Васкуларни хирург Универзитетског клиничког центра у Београду др Игор Кончар рекао је да је током пилот пројекта скрининг прегледа који је спроведен раније ове године прегледано око 4.000 пацијената и додао да је циљ новог пројекта да провери да ли је могуће да се у здравственим установама формира тим који би самостално могао да изводи скрининг програм.